enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Parkinson Hastalığı / Nedenleri / Belirtileri Nelerdir?

Parkinson Hastalığı / Nedenleri / Belirtileri Nelerdir?
REKLAM ALANI
20.07.2021 20:39
0
A+
A-

İnsanların beyinlerinde meydana gelen sorunlar yüzünden ortaya çıkan bir hastalıktır. Hatta, dünyaca ünlü olan Muhammed Ali, profesyonel boksör, bu hastalığa maruz kalanlardan biri idi. Parkinson Hastalığının oluşma sebebi, beyinde bulunan dopamin, beyin içerisinde yer alan hücrelerin birbiri ile haberleşmesini sağlayan maddeyi üreten yapı, hücrelerinin bozulması ile ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Dopamin oluşturan hücrelerimiz; hareketlerimizin uyumluluğu, kontrolü ve akıcılığından sorumlu hücrelerdir. Parkinson hastalığı genel olarak, 60 yaş sonrası gözükür. Ancak, bazı genetik faktörler nedeni ile de 40’lı yaşlarda da görülebilir.

Parkinson Hastalığının Nedenleri

Bu hastalığın nedeni yukarıda da bahsedildiği gibi dopamin üreten hücrelerde meydana gelen rahatsızlıklar nedeni ile dopaminin az salgılanmasından ötürü ortaya çıkar. Bu hücrelerin zarara uğramasının nedeni, çeşitli ilaçlar veya genetik faktörler olabilir.

Parkinson Hastalığının Belirtileri

Parkinson, yavaşça ortaya çıkan ve vücuttaki bulguları asimetrik olan bir hastalıktır. (Rijidite) Katılık, (tremor) titreme, (bradikinezi) hareketlerde meydana gelen yavaşlama ve (postural instabilite) ayakta duruş bozukluluğu olarak belitilerini gösterebilir. Bu belirtiler, hastalığın en bilindik ve en klasik olan belirtileridir. Bunların yanında yorgunluk, depresyon, bilişsel özelliklerde azalma, davranış bozuklukları, anksiyete, kilo kaybı, görme bozuklukları, ağrı ve uyku bozuklukları gibi belirtileri de olabilir. Ancak yine de en çok görülen belirtisi titremeler, özellikle el titremeleri, olabilir diyebiliriz. Tabii ki, bu belirtiler kişilerin çeşitli özelliklerine göre farklı oranlarda büyüklük gösterebilir.

YAZI ARASI REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.