enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kozmetik kullanımının kadın sağlığına etkileri

Kozmetik kullanımının kadın sağlığına etkileri
REKLAM ALANI
20.07.2021 20:34
0
A+
A-

İlk çağlardan beri insanoğlu güzelleşmek, sağlıklı ve çekici görünmek için pek çok kozmetik ürününü kullanmaya başlamıştır. Güzel, sağlıklı ve parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için kullanılan kozmetikler, kadınların kendilerine olan güvenlerini arttırarak bedenen ve ruhen iyilik halini olumlu yönde etkiler. Böylece kadınlar kendini daha iyi hisseder.

Kozmetik ürünlerinin vücutta saç, tırnak, dudak gibi kısımlarda temizleyici, düzeltici gibi işlevleri vardır. Kadınlar renkleri ilk zamanlardan beri hem güzel görünmek hem de cinsel çekiciliği arttırmak için kullanmışlardır. Bakıldığında mısırlılardan itibaren boyayı yüzde kullanma ve Hintlilerde çiçeklerden parfüm yapma başlamıştır. Parfüm ve güzellik gereçleri bir sanayi dalı haline gelmiştir.

Kozmetikler tedavi edici özelliği olmayan, temizleyici ve cildin görünümünü düzeltici olan bileşiklerdir. Amerikan ilaç ve gıda dairesi insanların güvenliğini sağlamak için kozmetiklerin piyasaya sürülmeden önce testlerden geçirilmesi gerektiğini söylemektedir. Ayrıca kozmetiklerin güvenirliğini sağlamak adına paketlerde “bu ürünün güvenilirliği test edilmiştir.” ibaresi bulundurulmalıdır.

Kimyasallar vücudumuza deriden emilerek, solunum ya da ağız yoluyla girmektedir. Bu kimyasal maddeler vücutta birikim yaparak zararlı etkileri ortaya çıkar. En çok zarar verdiği dönemler; gebelik, sütçocuğu, ve puberte’dir. Kozmetiklerin içerisinde yer alan bazı maddeler sağlığı olumsuz etkilemektedir. Bunlar; endokrin bozucular, ağır metaller, petrokimyasallar ve irritanlardır. Elbette ki güzelleşmeyi herkes ister fakat güzellik uğruna kimse sağlığından olmak istemez. Kozmetik ürünleri tercih ederken doğal olmasına ve birtakım testlerden geçmiş olmasına dikkat etmeliyiz. Özelliklede hamilelik döneminde aldığımız kozmetiklerin bebeğe geçtiğini düşünürsek hamilelik döneminde kozmetik kullanımı kısıtlanmalıdır. Kozmetik kullanımı gittikçe artmakta ve sağlığımızı tehdit etmektedir. Bunun için kozmetik kullanımına dikkat etmeliyiz.

YAZI ARASI REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.