enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Hamilelikte Cinsellik Nasıl Olur?

Hamilelikte Cinsellik Nasıl Olur?
REKLAM ALANI
20.07.2021 19:54
0
A+
A-

Çiftlerin bebek sahibi olma sürecinde en çok merak edilen noktalardan birisi olmaktadır hamilelik sürecinde cinsellik. Hamilelik sürecindeki cinselliğin genellikle bebeğe zarar vereceğine ilişkin düşünce çoğunlukla konuya ilişkin bilgilerin eksikliği neden olmaktadır. Hamilelikte cinsellikte en temel yanlış rahim ve vajinanın karıştırılmasından kaynaklanmaktadır. Bebek rahimde gelişmeye devam ederken cinsel birleşme vajinada olmaktadır. Bu süreçte rahim ağzı kendisine özgü görevini üstlenmekte ve her iki nokta arasında bariyer görevi üstlenmektedir. Rahim ağzının bariyer görevi üstlenmesi de zarar oluşmasının önüne geçmektedir.

Hamilelik döneminde salgılanmakta olan hormonlar cinsellik isteğinde herhangi bir olumsuz etki oluşturmamaktadır. Hamilelik sürecinde doktor tarafın herhangi bir cinsel birleşmenin hamileliğe negatif etki oluşturacak bir durum olmaması halinde hamilelik sürecinde cinsellik zarara yol açmamaktadır. Hamilelikte en yaygın yanlışlardan bir diğeri de orgazm olmanın bebeğe zarar verdiğidir. Ancak hamilelikte orgazm bebek için herhangi bir sıkıntı oluşturmamaktadır.

Anne adayları hamileliklerinin ilk üç aylık periyodunda kusma, bulantı, yorgunluk ve benzeri şikayetleri yaşamaları nedeniyle cinsel istekte azalma olabilmektedir. Ancak hamileliğin ikinci üç aylık periyoduyla birlikte cinsel istek artışı olabilmektedir.

Hamilikte cinsel ilişki bebeklerin ruhsal ya da fiziksel açıdan gerçekleşecek gelişimlerinde herhangi bir olumsuz etki doğurmamaktadır. Hamilelikte gerçekleştirilecek cinsellik neredeyse günümüze dek hamileliğin son ayında tavsiye edilmemesine rağmen günümüzde gerçekleştirilmiş olan bilimsel incelemeler doğuma varana kadar cinselliğin negatif etkisiyle karşılaşılmamıştır.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Anne adaylarında hamilelikte cinsel isteksizlik görülebilmektedir. Bu durumun en yaygın nedeni;

  • Gebeliğin istenmeyen hamilelik olması,
  • Bebeğe ilişkin olan kaygılar,
  • Gebelik öncesi eşler arası çatışmalar gibi nedenler yer alabilmektedir.

Hamilelikte cinsel ilişkiler istenilen şekillerde olabilmektedir. Ancak hamileliğin ilerlemesiyle birlikte ilişkilerin daha rahat olabilmesi için kadınların sırt üstü ya da yan yattığı pozisyonlar tavsiye edilmektedir.

Hamilelik sürecinde bazı baba adayları duymuş oldukları yanlış bilgi nedeniyle endişelenebilmekte ve eşleriyle cinsel ilişkilerden kaçınabilmektedir. Bu bilgiler de genellikle yanlış bilgiler olmaktadır. Kısacası hamilelik sürecinde cinselliğe ilişkin her bilgiye inanılmaması gerekmektedir. Bu konuda doktora danışılmalı ve konuya ilişkin doğru bilgilerin araştırılması gerekmektedir.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.