enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Evde Gül Suyunu Kendiniz Tarifi

Evde Gül Suyunu Kendiniz Tarifi
REKLAM ALANI
20.07.2021 19:48
0
A+
A-

Sevginin en büyük göstergelerinden birisi de şüphesiz ki güllerdir. Ancak güllerin hayatımızdaki yerini sadece romantizmle sınırlandırmak güle ve kendinize yapılacak en büyük haksızlık olacaktır.

Gülün kültürümüzdeki yeri zaten bilinmektedir. Mutfağımızda yemeklerimizin içerisine, misafirlerimizin ellerine ya da hastalıklarımıza şifa olarak kullanırız. Eğer sizde ticari olarak satılan gül sularına güvenmiyorsanız o zaman gül suyunuzu kendi evinizde de yapabilirsiniz.

Gül Suyu Nasıl Yapılır?

Bahçenizdeki güller tamamen açtığında kısa süre içerisinde solacaklarını bilirsiniz. İşte bu aşamadan hemen önce onları toplayarak kendi gül suyunuzu çok pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Burada gül ağaçlarının sağlığı için gülleri dalından kesmeniz çok daha iyi olacaktır.

Evde gül suyu yapmak için iki yöntem bulunur. Ancak her iki yöntemden öncede yaprakların ayıklanıp su içerisinde yıkanması gerekmektedir. Daha sonrasında kevgirde fazla suyunu süzmeniz gerekmektedir.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Kaynatma Yöntemi

Bu yöntemde büyük bir tencerenin içerisine yaklaşık olarak 8 gülün yaprakları konur. Daha sonrasında gül yapraklarının üzerine gelecek kadar suyun eklenmesi gerekmektedir. Yüksek hızlı ateşte kaynatılmalıdır. Kaynama başladıktan sonra ise ateşi en kısık seviyeye alınmalı ve 10 dakika daha bu şekilde kaynatılması gerekmektedir. Daha sonrasında güller süzülerek suyu alınır.

Damıtma Yöntemi

Bu yönteme de yine büyük bir tencere ile başlanır. Tencerenin içerisine bir tane ters bir tane düz kase konur. Daha sonra etrafına gül yaprakları konur ve yaprakların üzerine içme suyu eklenir. Tencerenin kapağı ise ters bir şekilde kapatılır ve kaynatılır. Bu yöntemde tencereden buhar çıkmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kapağın üzerine de buz konularak daha etkili bir damıtma söz konusu olacaktır. Yaklaşık yarım saat kaynattıktan ve içerisindeki su bittikten sonra düz duran kasenin içerisinde gül suyu hazır olacaktır.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.